20.12.16 Jasełka, Wigilia – przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia

jaselka1

W przedostatnim tygodniu grudnia w naszej szkole panowała tradycyjnie już świąteczna atmosfera. Zwykłe, codzienne lekcje przeplatały się z zajęciami poświęconymi tradycjom bożonarodzeniowym. Na pozaszkolnych warsztatach rękodzieła w położonej nieopodal szkoły pracowni ceramicznej „Umbra” uczniowie wykonywali z gliny, a następnie szkliwili szopki bożonarodzeniowe lub scenki rodzajowe ze św. Mikołajem i saniami jako elementami kompozycji. Samodzielnie wykonane „dzieła sztuki” to piękne dekoracje i na pewno w wielu domach znalazły miejsce pod choinką.

W przedświątecznym tygodniu, gdy w salach stanęły przystrojone choinki, do wszystkich przyszedł też prawdziwy Mikołaj z całymi workami prezentów. W klasach starszych odbyły się wigilie, a uczniowie klas 0 – III spotkali się przy jednym wspólnym stole wigilijnym. Panowała ciepła, prawdziwie świąteczna atmosfera, chociaż za oknami nie spadł ani jeden płatek śniegu.

We wtorek uczniowie klasy czwartej wystawili dla całej społeczności szkolnej jasełka. Wspierał ich mocno zespół wokalny złożony z uczniów i uczennic z klas drugiej i trzeciej. Dla drugoklasistek był to pierwszy publiczny występ.

Zapanował prawdziwie świąteczny nastrój. Aktorzy przeszli samych siebie, przedstawiając biblijną historię narodzin Jezusa. Szeroki uśmiech u widzów wzbudził występ trzech pasterzy a w niemałe zdziwienie wprawili trzej królowie, którzy witali Jezusa po rosyjsku, angielsku i niemiecku. Weronika w roli Matki Boskiej przepięknie solo zaśpiewała kolędę „Lulajże Jezuniu”, a dziewczynki grające rolę aniołów zachowały się jak profesjonale aktorki – czuwając nad tym, by przedstawienie przebiegło bez zakłóceń, gdy trzeba tuszując „sceniczną wpadkę” kolegi w taki sposób, że żaden z widzów nie zorientował się, że czegoś tu jednak zabrakło…

Dlatego wykonawcy za swój występ zebrali zasłużone, podwójne oklaski.

W ostatni czwartek przed feriami świątecznymi każda lekcja kończyła się życzeniami świątecznymi i noworocznymi…

jaselka1

jaselka_page