22.03.18 – Dzień w Grecji

22 marca 2018 r. odbył się w naszej szkole Dzień w Grecji. Był to finał realizowanego od trzech tygodni międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego, podczas którego uczniowie zarówno na lekcjach jak i samodzielnie w domu – zdobywali wiedzę o starożytności. Dzieciom podzielonym na trzy grupy – nauczyciele wyznaczyli zadania do wykonania. Najtrudniejszym było napisanie adaptacji wybranego mitu i pokazanie go na scenie, najzabawniejszym – opanowanie kroków greckiej zorby. Kroków tańca nauczyła pani od muzyki, a na próbach śmiechu było co niemiara, gdy wszystkim po kolei plątały się nogi przy przeplatance i półprzeplatance. Najlepiej wychodziły greckie okrzyki radości.
Uczniowie klas 5 przebrali się za starożytnych Greków. Strój stanowiły prześcieradła i wieńce laurowe, wykonane na lekcji techniki z rolek po papierowych ręcznikach. Wieńce pomalowano na złoty kolor.

Dzieci, podzielone wcześniej na trzy grupy, odpowiadały na pytania dotyczące położenia, historii starożytnej Grecji. Musiały rozwiązać po angielsku quiz dotyczący znajomości treści „Odysei” Homera oraz zadania matematyczne wymyślone przez starożytnych matematyków. W finale każda z grup zaprezentowała inscenizację wybranego wcześniej mitu oraz wspólnie odtańczono typowy grecki taniec – zorbę. (mw)

page_dwg