23 marca – wykład otwarty w Europejskiej Uczelni Informatyczno–Ekonomicznej w Warszawie

euW czwartek 23 marca klasy III – VI udały się do Europejskiej Uczelni Informatyczno – Ekonomicznej w Warszawie na wykład otwarty o cyberprzemocy. Zaprosił nas tam tata Olka Isajewa z III klasy – Jerzy Isajew, który jest rektorem tej szkoły.

Wykład odbywał się w dużej auli. Siedzieliśmy dość wysoko. Na początku, jeszcze przed wykładem, rektor uczelni opowiedział nam o historii Europejskiej Uczelni Informatyczno – Ekonomicznej oraz o zwyczajach panujących na wszystkich wyższych uczelniach. Dowiedzieliśmy się, że rektor, to ktoś taki, jak dyrektor szkoły. Podczas uroczystych dni wkłada on purpurową togę, ozdobioną przy szyi szerokim, białym, futrzanym kołnierzem. Na głowie nosi charakterystyczną czapkę. Przysługuje mu tytuł „Jego Magnificencja”. Na uczelni nie ma klas, są wydziały na których studiują studenci. Szef każdego wydziału, to dziekan. On również może podczas uczelnianych uroczystości wkładać togę. Jego jest granatowa.

Potem pani doktor Agnieszka Kolek wygłosiła wykład. Dowiedzieliśmy się, że podczas strasznie długiego grania w gry komputerowe w naszych mózgach wytwarza się coś podobnego do narkotyku. To strasznie długie granie to ponad 45 minut dziennie spędzanych przy komputerze. Nie liczą się minuty poświęcone na naukę. Teraz wiem, dlaczego mózg dorosłych działa inaczej niż mózg dzieci spędzających czas przy komputerze. Wiemy, że nielegalne jest zakładanie wielu profili, bo może to być „kradzieżą tożsamości”, gdy wymyślimy takie imię i nazwisko, jak nosi osoba rzeczywiście żyjąca.

Pani doktor przestrzegała też przed niebezpieczeństwem związanym z przyjęciem zaproszenia do udziału w internetowej grze „Niebieski wieloryb”. Gra polega na tym, że na prośbę nieznanej osoby gracze wykonują zadania, które nie są bezpieczne dla ich zdrowia i życia.

Na zakończenie wykładu pani powiedziała, że gdy tylko poczujemy się mało bezpiecznie podczas kontaktu z kimś przez Internet, mamy o tym powiedzieć albo rodzicom, albo nauczycielom.

studenci_euie