Bezpieczeństwo w Internecie

Od lat w naszej szkole, uczniowie na lekcjach informatyki poznają i poszerzają wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. W lutym oglądano filmy  i omawiano zasady zachowania w Internecie. Uczniowie wykonywali plakaty tematyczne oraz prezentacje multimedialne. Przygotowano gazetkę informacyjną oraz informację o pomocy w sytuacji zagrożenia.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. 5 lutego obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy razem”. Tegoroczna edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.  

Nasi uczniowie pamiętają o:

Nie należy korzystać ze stron banków, poczty elektronicznej czy portali społecznościowych, które nie mają ważnego certyfikatu.

Zachowaniu ostrożności na stronach oferujących darmowe atrakcje (np. darmowe filmiki, muzykę) – często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.

Nie należy korzystać z niesprawdzonych programów

Sprawdzaniu plików pobranych z Internetu za pomocą skanera, nawet jeśli wydają się niezarażone.

Aktualizacji oprogramowania oraz bazy danych wirusów, codziennym skanowaniu dysków.

Instalacji  oprogramowania przeciw wirusom i spyware (stosowanie ochrony w czasie rzeczywistym), uruchomienie firewalla (najlepiej na poziomie średniej ochrony z możliwością ustalania reguł).

Nie należy otwierać  plików nieznanego pochodzenia.

Ważna zasada dotycząca bezpieczeństwa osobistego: nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, pamiętaniu, że żaden bank nie wysyła e-maili do swoich klientów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.