"Chrońmy naszą Ziemię" – Święto Szkoły

Tradycyjnie, jak co roku, odbyło się w naszej szkole impreza integrująca całą jej społeczność – od zerówkowiczów do ósmoklasistów. I tradycyjnie w obchody naszego święta z zaangażowaniem włączyli się rodzice, pomagając w dekorowaniu sal lekcyjnych, tworzeniu kostiumów i przygotowywaniu przekąsek.
6 grudnia spotkaliśmy się o godzinie 9.15 w sali gimnastycznej, aby pooglądać występy przygotowane przez uczniów. Rozpoczęli uczniowie klas młodszych, którzy Przekonywali nas, że trzeba chronić pszczoły, dbać o las i wodę. Potem uczniowie klas starszych przekazali informacje o dbaniu o czyste powietrze, właściwym gospodarowaniu zasobami drzewnymi oraz „pielęgnowaniu” lodowców. Tutaj najdowcipniej wypadli szóstoklasiści, którzy przygotowali samodzielnie napisaną opowieść o trzech plastikowych butelkach, z których każda trafiła gdzieś indziej – jedna do morza, druga do kosza z odpadami zmieszanymi, a trzecia – najszczęśliwsza – do wtórnego przetworzenia.
Potem było jak zawsze – wspólne zjedzenie poczęstunku, oglądanie sal udekorowanych przez uczniów i w kasach starszych – losowanie mikołajkowe, które wzbudziło bardzo dużo emocji.
            Po przerwie uczniowie podzieleni na dwie grupy na zmianę oglądali pokazy chemiczne oraz filmy o tematyce ekologicznej. Pan chemik niezwykle barwnie opisywał reakcje chemiczne, które prezentował uczniom (niektóre dość niebezpieczne – z niewielkimi wybuchami). Jednak najciekawsza była próba Tollensa, która służy do wykrywania aldehydów. Na szklanym naczyniu powstaje wtedy osad, który wygląda jak lustro.
Tegoroczne Święto Szkoły udało się doskonale. Następne za rok…(mw)