Lekcja muzealna klas 7-8 w Zamku Królewskim

„Czy warto było iść na lekcję muzealną do Zamku Królewskiego pt. „W kuchni, salonie i garderobie – życie codzienne XVIII – wiecznej Warszawy”?
 
W Zamku Królewskim w Warszawie od dłuższego czasu odbywają się lekcje i warsztaty muzealne. Ostatnio wzięliśmy udział w jednej z nich – o życiu codziennym mieszkańców Warszawy w XVIII wieku.
 
XVIII wiek to jeden z najciekawszych okresów w historii Polski. Społeczeństwo podzielone było na kilka grup społecznych. Podczas lekcji wykwalifikowany przewodnik opowiadał o przywilejach szlachty i obowiązkach chłopów. Dowiedzieliśmy się o zawodach. które były wykonywane w tamtych czasach – stangert, goniec, piastunka.Ilustrowały to obrazy Bernarda Bellotta Canaletta, który malował XVIII -wieczną Warszawę, więc jego prace stanowiły  dobrą wizualizację życia codziennego. Oglądaliśmy też pokojowe pałacowe urządzone w stylu rokoko. Przewodniczka wskazała charakterystyczne elementy wystroju wnętrz – harmonia w ogóle, chaos w szczególe i zapewnienie komfortu korzystającym z pomieszczenia.
 
Zobaczyliśmy też stroje z epoki   – strój francuski, który uwielbiał Stanisław August Poniatowski i strój polski, składający się z żupana, kontusza i pasa słuckiego. Tradycyjny strój szlachecki przymierzył Emil, ale był zbyt szczupły, by wyglądać w nim dostojnie.
 
Poznaliśmy również tajniki kuchni chłopskiej i pałacowej. Wąchaliśmy typowe przyprawy, żeby wyobrazić  sobie smak jedzenia. Kuchnia chłopska była słona i ostra, by zabić zapach i smak zepsutego mięsa. Kuchnia dworska była zaś  słodka, korzenna i orientalna.
 
Podsumowując, lekcja muzealna pt. „W kuchni, salonie i garderobie – życie codzienne XVIII – wiecznej Warszawy” to świetna lekcja historii. Można wiele dowiedzieć się wiele o wyglądzie i kulturze mieszczańskiej i magnackiej Warszawy.
 
Jakub Ł., klasa VIII