Lekcja Muzealna w Muzeum Narodowym

21 kwietnia klasy 7 i 8 spędziły wspólnie czas w Muzeum Narodowym. Najpierw uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej o obyczajach szlacheckich.

 Pani prowadząca zajęcia opowiedziała o korzeniach szlachty. Potem zatrzymała wszystkich przed gablotą z siedemnastowiecznym, karmazynowym żupanem, zapinanym na złote guzy i objaśniła, że taki strój nosiła szlachta. Od XVII w. nakładała na niego kontusz, a  sposób noszenia wylotów – czyli rękawów kontusza – stanowiły swoisty kod obyczajowy. Następnie wszyscy zachwycili się bogato haftowaną suknią ślubną.

            Druga część lekcji była ciekawsza, ponieważ pani prowadząca opowiadała o szlacheckich zwyczajach pogrzebowych. Wszyscy z ciekawością oglądali portrety trumienne, słuchali opowieści o pompie funebris i o archimimusie, który udawał zmarłego.

            Potem w pasażu z porcelaną uczniowie obejrzeli bogato zdobione przedmioty codziennego użytku. Niekiedy trzeba było domyślić się, do czego służyły. Najciekawszy był kielich zwany „flecikiem” służący do wypicia jednym haustem całej zawartości.

            Dla wielu najciekawszym momentem lekcji muzealnej było samodzielna zwiedzanie galerii polskiego malarstwa  z XIX w. Płótna Malczewskiego, Chełmońskiego, Gierymskiego i Wyspiańskiego były wisienką na torcie tego wyjścia. (mw)