Spacer po cmentarzu bródnowskim

31 października 2018 r., w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie klas VI – VIII pod opieką wychowawczyń udali się na cmentarz Bródnowski, żeby zapalić znicze na grobach znanych Polaków – wielkich warszawiaków.

Żeby połączyć elementy wychowania patriotycznego z kompetencjami społecznymi i matematycznymi dla uczniów zostały przygotowane: plan cmentarza Bródnowskiego i karta pracy, na której zapisano numery kwater.

Zadaniem uczniów było dotarcie do oznaczono na karcie grobu, zapisanie nazwiska pochowanego wielkiego warszawiaka i zapalenie znicza. Dzieci miały na planie zaznaczyć drogę, którą szły.

Uczniowie podzieleni na grupy wyruszyli na spacer po cmentarzu. Poruszali się niedaleko bramy głównej. Wszyscy zapalili znicze przy głazie katyńskim i na grobie patronki naszej szkoły – Joanny Kolasińskiej. Odnaleźli też grób Romana Dmowskiego – działacza niepodległościowego, Mieczysława Fogga – artysty-pieśniarza, Seweryny Szmaglewskiej – pisarki, autorki „Czarnych Stóp”.

Podczas jesiennego spaceru po cmentarzu dopisała nam pogoda. Było tak ciepło, jak rzadko zdarza się w listopadzie. Można było chodzić w bluzce z krótkim rękawem. Pod stopami szeleściły pomarańczowe i złote liście, a znicze paliły się równym płomieniem.(mw)