Pamiętamy! Październikowy spacer ulicą P. Wysockiego

28 października br., w piątek,  uczniowie klas starszych wybrali się na spacer, aby w miejscach pamięci narodowej przy ulicy P. Wysockiego zapalić znicze i w ten sposób oddać hołd warszawiakom z Bródna, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.

Nasz spacer rozpoczęliśmy pod pomnikiem przypominającym nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny poległym za wolność ojczyzny w I wojnie światowej. Powstał on w piątą rocznicę „cudu nad Wisłą”. Znajduje się zaś na starej, wybrukowanej części ulicy P. Wysockiego, tam, gdzie zachowały się przedwojenne tory tramwajowe i niewielkie, prawie przedmiejskie domy.

Potem przeszliśmy pod budynek Domu Kultury Świt. Zapaliliśmy tam znicze przy głazie upamiętniającym polskich kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Naprzeciw tego miejsca, na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej znajduje się pomnik „Reduty Bródnowskiej” upamiętniający walki powstańcze prowadzone na Bródnie w sierpniu 1944 roku.  Uczniowie uświadomili sobie, że Powstanie Warszawskie toczyło się również po prawej stronie Wisły, a nie tylko na Starym Mieście, Powiślu, Śródmieściu, Woli, Mokotowie, Ochocie…

Nie zapomnieliśmy o harcerzach z organizacji „Sokół”, którzy walczyli w czasie I wojny światowej – najmłodszych uczestnikach walk o wolność Polski. Przy poświęconym im krzyżu, znajdującym się przed parafią p.w. Matki Bożej Różańcowej przy ul. P. Wysockiego 8, zatrzymaliśmy się na dłużej.

Wracaliśmy powoli do szkoły. Pod nogami szeleściły złotożółte liście.

Spacer uświadomił uczniom klas starszych, że na terenie Bródna znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej przypominające nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców tej części Warszawy.