Październikowy spacer ulicą P. Wysockiego – 31.IX.2017

31 we wtorek uczniowie klas starszych wybrali się na spacer, aby w miejscach pamięci narodowej przy ulicy P. Wysockiego zapalić znicze i w ten sposób oddać hołd warszawiakom z Bródna, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.

Przeszliśmy pod budynek Domu Kultury Świt. Zapaliliśmy tam znicze przy głazie poświęconym polskim kolejarzom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

 Naprzeciw tego miejsca, na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej znajduje się pomnik „Reduty Bródnowskiej” upamiętniający walki powstańcze prowadzone na Bródnie w sierpniu 1944 roku. Chwilą milczenia uczciliśmy ich pamięć.

Znalezione obrazy dla zapytania jesień liście pngNie zapomnieliśmy o harcerzach z organizacji „Sokół”, którzy walczyli w czasie I wojny światowej – najmłodszych uczestnikach walk o wolność Polski. Przy poświęconym im krzyżu, znajdującym się przed parafią p.w. Matki Bożej Różańcowej przy ul. P. Wysockiego 8, zatrzymaliśmy się na dłużej.

Nasz spacer zakończył się pod pomnikiem przypominającym nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny poległym za wolność ojczyzny w I wojnie światowej. Powstał on w piątą rocznicę „cudu nad Wisłą”. Znajduje się zaś na starej, wybrukowanej części ulicy P. Wysockiego, tam, gdzie zachowały się przedwojenne tory tramwajowe i niewielkie, prawie przedmiejskie domy.

page_dz17