Październikowy spacer

29 października w czwartek uczniowie klas starszych wybrali się na spacer, aby w miejscach pamięci narodowej przy ulicy P. Wysockiego zapalić znicze i w ten sposób oddać hołd warszawiakom z Bródna, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. Spacer rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy pod głazem upamiętniającym polskich kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Naprzeciw tego miejsca, na roku ulic Wysockiego i Bartniczej znajduje się natomiast pomnik „Reduta Bródnowska” upamiętniający walki powstańcze prowadzone na Bródnie w sierpniu 1944 roku. Przed Parafią p.w. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Piotra Wysockiego 8, czyli najstarszej parafii w dekanacie bródnowskim zatrzymaliśmy się na dłużej. Niegdyś był to drewniany kościółek wybudowany przez społeczność lokalną, który mieścił się przy dawnej ul. Białołęckiej 38. Przed kościołem znajduje się pomnik poświęcony pamięci harcerzy z organizacji „Sokół”, którzy walczyli w czasie I wojny światowej.

Nasz spacer zakończyliśmy pod pomnikiem przypominające nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny poległym za wolność ojczyzny w I wojnie światowej. Znajduje się on na tyłach ul. P. Wysockiego, prawie pod estakadami Trasy Toruńskiej. Są tam oryginalne tory tramwajowe (tory tramwajowe na Nowym Bródnie oddano do użytku 28.09.1924 roku) poprowadzone po bruku typu „kocie łby”, znajduje się też tam replika przedwojennego przystanku tramwajowego a także dawny rozkład jazdy linii 21.

Spacer uświadomił uczniom klas starszych, że na terenie Bródna znajdują się liczne miejsca pamięci narodowej przypominające nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców tej części Warszawy.