PSP 62 pamięta – październikowe spacery na Powązki, Bródno i ulicą P. Wysockiego – 29.IX.2019

Uczniowie klas starszych we wtorek 29 października uczcili pamięć bohaterskich Polaków, którzy oddali życie za to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Uczniowie klasy czwartej i piątej wybrali się na spacer, aby w miejscach pamięci narodowej przy ulicy P. Wysockiego zapalić znicze i w ten sposób oddać hołd warszawiakom z Bródna, którzy oddali swoje życie za wolność Polski.
Nasz spacer rozpoczęliśmy pod pomnikiem
przypominającym nam o bohaterskiej przeszłości mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny poległym za wolność ojczyzny w I wojnie światowej. Powstał on w piątą rocznicę „cudu nad Wisłą”. Znajduje się zaś na starej, wybrukowanej części ulicy P. Wysockiego, tam, gdzie zachowały się przedwojenne tory tramwajowe i niewielkie, prawie przedmiejskie domy.
Potem przeszliśmy pod budynek Domu Kultury Świt. Zapaliliśmy tam znicze przy głazie upamiętniającym polskich kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
Naprzeciw tego miejsca, na skrzyżowaniu ulic Wysockiego i Bartniczej znajduje się
pomnik „Reduty Bródnowskiej” upamiętniający walki powstańcze prowadzone na Bródnie w sierpniu 1944 roku.   Uczniowie uświadomili sobie, że Powstanie Warszawskie toczyło się również po prawej stronie Wisły, a nie tylko na Starym Mieście, Powiślu, Śródmieściu, Woli, Mokotowie, Ochocie…

Uczniowie klasy szóstej nie zapomnieli o tych, którzy spoczywają na cmentarzu Bródnowskim, a siódmo- i ósmoklasiści odwiedzili groby Alka, Rudego I Zośki na Powązkach.
Spacer przypomniał uczniom o bohaterskiej postawie mieszkańców Warszawy. (mw)