Spacer ulicą Piotra Wysockiego

2 listopada, w Dzień Zaduszny uczniowie naszej szkoły zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej, znajdujących się niedaleko ulicy Skrajnej. Do naszej tradycji należy spacer ulicą Piotra Wysockiego – podchorążego, który w 1830 r. przyczynił się do wybuchu powstania listopadowego – pierwszego zrywu niepodległościowego Polaków wymierzonego przeciwko Rosjanom.

Na naszego spaceru znajdują się cztery miejsca pamięci narodowej, jakie upamiętniają bohaterstwo Polaków, którzy oddali życie za to, abyśmy mogli 11 listopada świętować odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborczej niewoli.

Zapaliliśmy znicze pod głazem upamiętniającym bohaterstwo bródnowskich kolejarzy w czasie II wojny światowej. Potem przeszliśmy przez jezdnie, by oddać hołd mieszkańcom Bródna, którzy nie wahali się stanąć do walki w sierpniu 1944 r. Przedostatnim przystankiem był pomnik upamiętniający Druhów- Sokołów – „Pamięci Druhów Sokołów oraz tych mieszkańców Nowego-Bródna i Pelcowizny którzy ofiarnie życie swe oddali za POLSKĘ w czasie wojny wszechświatowej cześć składają SOKOLI i współmieszkańcy”. W czasie I wojny światowej znaczna część sokołów walczyła m. in. w II Brygadzie Legionów pod dowództwem Józefa Hallera.

Spacer zakończył się na starej części ulicy Wysockiego, gdzie już w 1925 r. mieszkańcy upamiętnili „Cud na Wisłą”, stawiając pomnik z następującą inskrypcją: „W 5-tą rocznicę „Cudu nad Wisłą” i zwycięstwa nad nawałą bolszewicką w dniu 15 sierpnia 1920 r. pomnik ten fundują mieszkańcy Nowego Bródna. 15 sierpnia 1925 r.”

Spacer ulicą Piotra Wysockiego – śladami miejsc pamięci narodowej przypomina o bohaterstwie Polaków, którzy wielokrotnie musieli je udowadniać, oddając swoje życie za wolność ojczyzny. (mw)