Spotkanie autorskie z Panią Małgorzatą Strzałkowską

Małgorzata Strzałkowska w naszej szkole

10 kwietnia odwiedziła naszą szkołę Małgorzata Strzałkowska – pisarka, autorka wielu książek dla dzieci, poetka, która w fantastyczny sposób bawi się słowami. Przyjechała, aby opowiedzieć o swojej pracy.
Na początku uczniowie klasy III przygotowali dla pani Strzałkowskiej niespodziankę – nauczyli się zabawnych wierszy jej autorstwa na pamięć.
Utwory M. Strzałkowskiej to „wierszyki łamiące języki” – zabawne dla Polaka, nie do wymówienia przez obcokrajowca i stanowiące „podręcznik” dla studentów aktorstwa i prezenterów telewizyjnych. To, co dla autorki jest zabawą językiem polskim, dla inny jest fantastycznym, ale trudnym do wypowiedzenia ćwiczeniem językowym.
Poetka opowiadała o ty, jak wymyśla się treść wiersza. Powiedziała, że czasami jest tak, że krótki, czterowersowy utwór pisze nawet dwa tygodnie. Tak było z wierszem „Czyżyk”. Widziała ptaszka, który czesał czarny loczek i… i nic. Dopiero po ponad dziecięciu dniach podczas rodzinnego obiadu zobaczyła, co dzieje się z nim dalej. Uczniowie dowiedzieli się też, że do dwóch wyrazów w języku polskim w zasadzie nie ma rymów – „sufit” i „kaloryfer”, ale, gdy poda się ich inną formę – „suficie”, „kaloryferze” – rymy same cisną się na usta. Takie spostrzeżenie było inspiracją do napisania książki „Rym cym cym, rym cym cym, gdzieś mi z głowy uciekł rym”, w której czytelnik sam dopowiada ostatnie słowo w wersie.
Małgorzata Strzałkowska następnie zaprezentowała dwie swoje książki o tematyce historyczno-językowej. Jedna dotyczyła polskiego hymnu, druga – archaizmów w języku polskim, czyli słów, które kiedyś znaczyły co innego niż dziś. Pisarka wybrała niektóre z nich i napisała książkę ze słowami o zapomnianych znaczeniach. Dzieci dowiedziały się, że w gorące letnie dni nasi przodkowie odpoczywali w cieniu chłodnicy, serniki robiono z drewna, a wnęka kochała i babcię, i dziadka.
Spotkanie zakończyło się prośbą o autografy, którą Pani Małgorzata Strzałkowska chętnie spełniła…

page_sp_autorskie