Warsztaty „Śladami alchemii” w Pałacu Pod Blachą – 13 listopada 2019 r.

13 listopada uczniowie klas od czwartej do siódmej, podzieleni na dwie grupy, uczestniczyli w warsztatach „Śladami alchemii” zorganizowanych w pracowni alchemicznej w Pałacu pod Blachą.

Na początku pani prowadząca wyjaśniła, czym zajmowała się alchemia, przybliżyła dzieciom sylwetki sławnych alchemików żyjących w XVI w., wyjaśniła sposoby, w jaki szyfrowali swoje notatki, dotyczące doświadczeń chemicznych. Potem uczniowie podzieleni na grupy usiłowali odczytać zaszyfrowane przepisy na wykonanie niezwykłych, poruszających wyobraźnię naszych przodków, eksperymentów. Musieli odczytać pismo lustrzane, szyfry liczbowe i alfabetyczne. Gdy byli gotowi – przeszli do pracowni alchemicznej.

Tam na olbrzymim stole stały tajemnicze mikstury i eliksiry, a pod sufitem wisiały suszone nietoperze i wypchane jaszczurki. Dzieci kolejno odczytywały odszyfrowane informacje i w ten sposób kolejno stworzyły kolorowy ogród w wodzie, uzyskały „Purpurę Kasjusza”, otrzymały w wynik kilku reakcji alchemicznych – efekt pawiego ogona. Potem uczniowie próbowali wykorzystując żywioł ziemi i żywioł wody stworzyć żywioł powietrza, który pokonał żywioł ognia. Próba zakończyła się pomyślnie. Niesamowite wrażenie wywarł na uczniach kamienny ogród, który z niewielkich kamyczków wsypanych do naczynia z wodą „rozkwitł” w całej okazałości. Na zakończenie wszyscy obserwowali działanie gorącej wody na suchy lód, który dotykali rękawicami. Para unosząca się nad stołem zasłoniła wszystko, a dzieci bawiły się machając wśród niej rękoma, dmuchając na nią.

Na „deser” pani prowadząca warsztaty zaprowadziła nas do najstarszej części Zamku Królewskiego, niedawno odrestaurowanego dwunastowiecznego korytarza, który z zamku prowadził do Arkad Kubickiego, a potem nad Wisłę, która w czasach panowania Zygmunta III Wazy płynęła znacznie bliżej zamku niż obecnie. (mw)