Warsztaty w Centrum Pieniądza NBP – 17 kwietnia 2018 r.

17 kwietnia uczniowie klasy 4 i 7 pojechali na warsztaty do Centrum Pieniądza NBP. Uczestniczyli w zajęciach – Sprawdzam! Laboratorium autentyczności banknotów. Podczas spotkania z edukatorami z Centrum Pieniądza dowiedzieli się nie tylko tego, że fałszowanie pieniędzy jest przestępstwem, ale i tego, że nie wolno także posługiwać się fałszywymi pieniędzmi. Zabronione jest niszczenie banknotów polskich, więc nie można z nich konstruować modeli, przeprowadzać eksperymentów (np. prać w pralce). Zajęcia praktyczne polegały na nauczeniu odróżniania banknotu prawdziwego od podrobionego, co wymagało poznania różnych typów zabezpieczeń. Polskie banknoty mają ich ponad 150. Uczniowie oglądali zabezpieczenia widoczne gołym okiem. Prowadzący pokazali im również niektóre ukryte. Dzieci dowiedziały się także, co należy zrobić, jeżeli ktoś obawia się, że ma banknot, który może być fałszywy.

Warsztaty przeniosły się do sali, w której znajdowały się zniszczone i podrobione przez przestępców banknoty. Można było zobaczyć pieniądze zbutwiałe, spalone, zjedzone przez myszy, oblane rozpuszczalnikiem, pokryte rdzą, czy przepuszczone przez niszczarkę do dokumentów. Wielu po raz pierwszy zobaczyło, jak wyglądają fałszywe banknoty. Edukatorzy raz jeszcze pokazali, a co trzeba zwracać uwagę, by mieć pewność, że banknot nie został podrobiony.

Na zakończenie wycieczki – dzieci zostały zabrane do skarbca, gdzie miały okazję podnieść jedną ręką sztabę złota ważącą ponad 10 kg.

Humor popsuł padający deszcz, ale wizyta w sklepie pod szkołą – wyraźnie go poprawiła.  (mw)