Wigilia w Strzyżewie

Wigilia w strzyżewskim dworku
19 grudnia, uczniowie klas 4 – 7 pojechali na całodzienną wycieczkę do Dworu Strzyżew, położonego tuż obok Żelazowej Woli. Byliśmy tam w kwietniu na warsztatach wielkanocnych i wielkanocnym śniadaniu. Tym razem w dworku odbyły się przygotowania do tradycyjnej wigilii, zakończone wspólną biesiadą przydźwiękach kolęd.

W progu strzyżewskiego dworu powitali nas bardzo mili gospodarze. Zaprosili do środka i opowiedzieli o tym, co będziemy robić. Podzielone na trzy grupy pod opieką właścicieli dworu dzieci wykonywały bombki na ekologiczną choinkę, ozdoby z szyszek oraz krążków drewna. Inna grupa tworzyła bałwanka z czterech pasków papieru. Jeszcze inna – wycinała kształty pierniczków i piekła je w piecu. Gdy wszyscy zrobili już wszystko – na poddaszu dworu odbyła się wielka bitwa na papierowe śnieżki. Uczniowie podzieleni na dwie grupy rzucali w siebie miękkimi kulkami.

Po tych emocjach dzieci wysłuchały opowieści o tradycjach bożonarodzeniowych.
Po odśpiewaniu kolędy – nastąpił czas dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Zasiedliśmy za stołem. Podano nam barszcz czerwony z uszkami oraz pierogi z kapustą i grzybami. Do picia był kompot z suszu.

Na zakończenie wizyty w dworze Strzyżew i grzecznych, i niegrzecznych odwiedził św. Mikołaj 🙂

Do Warszawy wracaliśmy pełni wrażeń, „na bogato” – z pierniczkami, bobkami i wielką ekologiczną choinką w bagażniku autokaru.(mw)

page_wig_strz