Wspólne świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody uroczystości związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od montaż poetycko – historycznego przygotowanego przez uczniów należących do kółka teatralnego. Słowa wierszy i krótkich informacji historycznych przeplatane były piosenkami wojskowymi sprzed stu lat. Uczniowie poszczególnych klas zaśpiewali „Pierwszą kadrową”, „Marsz Pierwszej Brygady” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Uczeń klasy siódmej odczytał przemówienie adresowane do Ojczyzny. Rozdane zostały nagrody książkowe w szkolnym konkursie wiedzy o hymnie i polskich symbolach narodowych.

Potem na szkolnym dziedzińcu zakopaliśmy kapsułę czasu. W pudełku zgromadziliśmy życzenia dla Rzeczpospolitej z okazji setnych jej urodzin, przemówienie patriotyczne i listy do rówieśników, którzy odnajdą kapsułę. Nad kapsułą czas zostało zasadzone drzewo – „wierzba niepodległości”. Ma ona upamiętnić miejsce ukrycia skarbu. Kapsułę umieścili w ziemi pierwszoklasiści, a łopatami przysypali uczniowie najstarszych klas.

Na zakończenie uroczystości o godz. 11. 11 odśpiewany został hymn narodowy. Szkoła włączyła się w ten sposób w ogólnopolską akcję pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. (mw)

 

Warszawa, 9 listopada 2018 r.

Droga Rzeczypospolita Polsko,

w związku z nadchodzącą setną rocznicą odzyskania przez Ciebie i nas – naród polski niepodległości wierzymy w to, że będzie ona trwała wiecznie. Niech nie powtórzy się tragiczny los, gdy na 123 lata zniknęłaś z map świata.

Wierzymy, że pokój będzie trwał wiele lat. Mamy nadzieję, że Tobie i nam – Polakom nigdy niczego nie zabraknie i żyć będziemy w dostatku.

                Pragnęlibyśmy, aby wszyscy Twoi obywatele byli rozsądni, odpowiedzialni i potrafili dokonywać samodzielnie przemyślanych i trafnych wyborów. Niech w sądach zasiądą sprawiedliwi i mądrzy sędziowie. Niech stanie się to na polskich drogach, po których nie będą jeździli nierozsądni i pijani kierowcy. Niech za to uważają na pieszych i rowerzystów, którzy również powinni dbać o własne bezpieczeństwo. Postarajmy się ograniczyć używanie samochodów, a zamiast tego korzystajmy z komunikacji miejskiej.

                Mamy nadzieję, że przez nadchodzące lata nie będą Cię dotykały klęski żywiołowe, a urodzajne pola zapewnią zdrową i ekologiczną żywność wszystkim Polakom.

Uczniowie PSP nr 62

page100lat