Wycieczka do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

9.12.2021 r. klasy 2-3 uczestniczyły w warsztatach specjalnych „Pies i wilk, czyli o niepodległości dla najmłodszych”. Te interaktywne zajęcia łączyły elementy teatru lalkowego z pedagogiką zabawy.

Osią spektaklu i warsztatów była bajka o psie i wilku autorstwa Jeana de La Fontaine’a, przeniesiona na grunt literatury polskiej przez Adama Mickiewicza. Pies i wilk, bohaterowie krótkich scenek, pokazali uczniom dwie różne postawy wobec wolności, a ich przygody i dialogi wprowadziły dzieci w świat takich pojęć jak: wolność, podległość i niepodległość. Lalki, ożywione przez aktora, wzbudzały żywe emocje, dzięki temu dzieci chętnie angażowały się w proponowane przez animatorkę działania warsztatowe.

Zajęcia przygotowane w formie „teatru w walizce” bardzo się dzieciom podobały, były świetną alternatywą dla tradycyjnego modelu edukacji patriotycznej.

Jak się porozumieć pomimo różnic? Warsztat o dobrej komunikacji

Dnia 16 grudnia 2021 roku uczniowie klas 6 – 8 uczestniczyli w warsztatach „Jak się porozumieć pomimo różnic? Warsztat o dobrej komunikacji” w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Niepodległa Polska w 1918 roku była państwem pełnym kontrastów – obywatele z różnych zaborów, z inną mentalnością, zwyczajami i poglądami politycznymi, musieli się porozumieć i ustalić kształt odrodzonego państwa. Ta historia stanowiła dla uczniów punkt wyjścia do szukania odpowiedzi na pytania: jak stworzyć coś wspólnie pomimo różnic? Jak się komunikować i rozumieć nawzajem? Jak okazywać szacunek innym?

W trakcie warsztatów uczniowie poznali zasady debaty oksfordzkiej, które później mieli okazję przetestować w praktyce. W kilkuosobowych grupach (w całkowitej ciszy!) tworzyli też niezwykłe budowle z klocków.