Wycieczka do Muzeum Papiernictwa

16 listopada klasy I-III były na wycieczce w Muzeum Papiernictwa w Konstancinie-Jeziornie. Muzeum mieści się w Dawnej Królewskiej Fabryce Papieru.

   Pan przewodnik przedstawił dzieciom historię papieru i dawnej fabryki, która powstała w XVIII w. Wytwarzano wówczas papier czerpany na potrzeby dworu królewskiego, wydrukowano na nim m.in. pierwsze egzemplarze Konstytucji 3 maja. Dzieci dowiedziały się też skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru, skąd pozyskuje się w Polsce surowce do produkcji papieru (celulozę, makulaturę), że najbardziej do wyrobu papieru nadają się drzewa iglaste, a zwłaszcza sosna, a z liściastych brzoza i buk.

   Podczas warsztatów uczniowie wykonali po 2 arkusze papieru czerpanego: jeden ze znakiem wodnym Warszawskiej Syrenki, drugi z zatopionymi płatkami kwiatów. Ręcznie czerpany papier układali na przygotowane do tego filce, jeden na drugim, a potem w prasie odciskali z nadmiaru wody. Nie była to lekka praca. Na koniec papier został wysuszony w specjalnej elektrycznej suszarce.

   Wycieczka była udana, szkoda że obecnie fabryka jest już nieczynna i tylko jej pomieszczenia służą za scenerię do filmów.