Wyjście do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego

17 września 2019 r. wybraliśmy się wraz z klasami siódmą i ósmą do Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego przy Krakowskim Przedmieściu. Na wystawie znajdowały się modele budynków, które w zasadzie już nie istnieją w Warszawie.
        Na początku oglądaliśmy czarno-białe fotografie 3D przedstawiające dziewiętnastowieczną Warszawę. Potem weszliśmy do parku, gdzie na stołach stały miniatury budowli. Oprowadzający nas pan zatrzymywał się przy każdym modelu, opowiadał o jego historii, pierwotnemu przeznaczeniu, właścicielach, lokalizacji.
      Największe wrażenie wywarły na nas trzy modele: Wielki Salon, Gościnny Dwór oraz kamienica Kazimierza Granzowa.
        Wielki Salon, stojący w Parku Saskim, był gigantyczną salą biesiadną, w której na jedzeniu, piciu i tańczeniu spędzali czas goście króla Augsta II Mocnego. Brak okien powodował to, że salę łatwo było wywietrzyć i sprzątnąć. Na schodach budowli król siadał ze strzelbą i polował na dzikie zwierzęta wypuszczane dla niego w parku.
             Kolejny model przedstawiał galerię handlową z XIX w. To Gościnny Dwór. Był to szereg sklepów umieszczonych wokół placu targowego w kształcie awokado. Jak na tamte czasy był to duży i nowoczesny obiekt handlowy.
             Kamienica Kazimierza Granzowa przypomina pałac. Rodzina mieszkała tylko na jednym piętrze, wynajmując pozostałe pomieszczenia zamożnym warszawianom.
            Wszystkie budowle, których modele oglądaliśmy (z wyjątkiem pałacu Lubomirskich) zostały zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Dobrze, że taka wystawa istnieje, ponieważ możemy zobaczyć, w jakim mieście żyli nasi przodkowie. (mw)