Zajęcia dla drugo- i trzecioklasistów zorganizowane przez klub czytelniczy „62 czytelników” na podstawie picturebooka Bernarda Carvalha pt. „Dzień na plaży”.

24 stycznia na dwóch lekcjach uczniowie klasy VII poprowadzili dla młodszych kolegów zajęcia czytelnicze, Było to ich drugie spotkanie. Pierwsze odbyło się 4 grudnia, gdy pomagali trzecioklasistom tworzyć lapbooki.

Teraz okazją było „przeczytanie” picturebooka. Filip sfotografował każdą stronę picturebooka i stworzył z nich prezentację. Została ona dwukrotnie wyświetlona młodszym uczniom. Potem  – podzielani na grupy – każda pod opieką siódmoklasisty – dzieci układały opowieść o turyście, który odpoczywał nad morzem. Pomimo tego, że był to picturebook, opowieści dzieci miały podobne puenty – gdy turystę zalała fala śmieci, postanowił wykorzystać je do czegoś pożytecznego.

Następnie siódmoklasiści ubrani w bluzy w kolorach symbolizujących pojemniki na odpady (np. brązowy – bio, czarny – elektorśmieci, niebieski – papier) poprosiły, by dzieci losowały karteczki zapisanymi śmieciami. W ten sposób powstało sześć niewielkich grup, których zadaniem było stworzenie z kolorowego papieru wyklejanek, będących ilustracją do ich opowieści. Gdy wyklejanki już powstały, uczniowie siedząc w kręgu, opowiedzieli swoje historie – o lokomotywie, która zanieczyszcza powietrze, o lisku, który chciał żyć nad czystym strumieniem, o turystach, którzy naśmiecili w lesie…

Po zajęciach siódmoklasiści powiedzieli, że najbardziej przydała się im pomysłowość i cierpliwość, a ich młodsi koledzy stwierdzili, że najtrudniejsze było wymyślenie własnej historii. (mw)